“Ale moi programiści sami testują swój kod…”

UDOSTĘPNIJ

Autorzy: Joanna Leska, Michał Zaczyński 

Programiści mają w zwyczaju testować stworzony przez siebie fragment kodu. Zdarza się jednak, że właściciel projektu uzna, że to wystarczy, żeby uznać produkt za gotowy i nie kieruje go do profesjonalnego testowania oprogramowania. Jednak to, co zostanie zaoszczędzone na testowaniu, z nawiązką powróci w postaci kosztów wynikających z błędów i strat po nieudanej premierze.

blog_developers_testers

Różnice w testowaniu oprogramowania przez programistę oraz przez testera są niemierzalne. Zobacz, co mówią na ten temat fachowcy:

IKONA_DEV
Jestem DEVELOPEREM
ikona_tester
Jestem TESTEREM
Zwykle testuję ten fragment kodu, który wcześniej sam napisałem.
Zwykle testuję ten fragment kodu, który wcześniej sam napisałem. Sprawdzam cały kod, wszystkie jego elementy i związki między nimi.
Wykonuję bardzo dokładne i szczegółowe testy jednostkowe.
Wykonuję testy: jednostkowe, integracyjne, wydajnościowe, sanity check, obciążeniowe, interface’u, regresywne, beta i akceptacyjne, zautomatyzowane, bezpieczeństwa, testy Black Box, pokrycia warunków, i tak dalej, i tak dalej…
Sprawdzam czy kod działa poprawnie w odpowiednich warunkach.
Moim celem jest sprawdzenie gdzie i dlaczego kod nie działa. Sprawdzam kod w różnych sytuacjach i warunkach, żeby znaleźć wszystkie jego niedoskonałości.
Jeśli widzę, że aplikacja działa, to mam pewność, że kod jest w porządku.
Zwracam uwagę na miliony szczegółów, żeby wyłapać wszystkie słabe punkty programu, nawet te niewidoczne na pierwszy rzut oka.
Znam ten kod najlepiej na świecie, w końcu sam go pisałem.
Nie znam tego kodu, więc jestem obiektywny i patrzę na niego całościowo.
Jestem doświadczonym deweloperem, to chyba wiem jak dobrze pisać kod!
Jestem testerem wyszkolonym aby testować i znajdować problemy, których inni nie widzą. Mam do tego narzędzia i wiem, że każdy robi błędy.
Sprawdzam kod i upewniam się żeby był zgodny z najlepszymi praktykami deweloperskimi.
Sprawdzam całą aplikację, uwzględniając wymagania klienta i komfort w używaniu jej.
Moim zadaniem jest produkowanie bardzo dobrego kodu.
Zgadza się! Zajmij się tym, co robisz najlepiej. A testowanie zostaw mnie 🙂

Każdy ma swoje zadanie do wykonania

Tester oprogramowania ma dokładnie sprecyzowane zadanie – przeprowadzić testowanie oprogramowania, wykorzystując do tego wszelkie możliwe rodzaje testów i dostępne narzędzia, które pozwolą mu znaleźć błędy, przyczyniające się do nieprawidłowego działania systemu lub aplikacji.

 

Doświadczenie testera pozwala mu dostrzec te błędy, których nie są w stanie wychwycić osoby tworzące oprogramowanie. System lub aplikacja, tak samo jak książka lub inna publikacja wymaga przejścia etapu redakcji i korekty, ponieważ autor nie jest w stanie znaleźć swoich błędów, tak oprogramowanie również powinno być sprawdzone przez testera, który dzięki swoim kompetencjom dostrzeże więcej błędów niż deweloper.

 

Szukasz wybitnych testerów lub programistów? Zajrzyj TUTAJ!

Najnowsze wpisy na blogu