Certyfikacja TÜV SÜD
SIL4
oprogramowanie zgodne ISO50128, ISO50159
IEEE 20119
testy wielopoziomowe i dokumentacja
Certyfikacja TÜV SÜD
SIL4 oprogramowanie zgodne ISO50128, ISO50159
IEEE 20119 testy wielopoziomowe i dokumentacja
Voestalpine to globalna grupa kapitałowa, zajmująca się produkcją, integracją, instalacją i serwisem urządzeń i systemów służących poprawie efektywności oraz bezpieczeństwa transportu kolejowego i drogowego.
Klient potrzebował partnera do stworzenia i przetestowania oprogramowania typu safety-critical oraz wsparcia w certyfikacji zgodnej z normami dla transportu kolejowego.
Klient szukał partnera oferującego kompleksową obsługę, który dostarczyłby oprogramowanie krytyczne dla bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Zadaniem systemu miała być kontrola stanu zajętości odcinków torów kolejowych poprzez wykrywanie przejeżdżających pojazdów. Ponadto Klient potrzebował rozwiązania zgodnego z normami CENELEC SIL-3 i SIL-4. Kluczowe było również nie tylko stworzenie oprogramowania na hardware należącym do innego partnera, ale również certyfikacja i pełna dokumentacja testowa i sprzętowa. I tego właśnie dokonaliśmy.
Klient chciał wejść w nowy segment rynku i nie miał wystarczająco dojrzałego i wydajnego procesu testowania oprogramowania. Chciał skupić się na części biznesowej i poszukiwał partnera, który zapewni mu komplet usług deweloperskich i testowych oraz wesprze w procesie certyfikacji.
Zespół Voestalpine miał szeroką wiedzę w zakresie przemysłu kolejowego i możliwości w dziedzinie rozwoju sprzętu. Firma nie była jednak w stanie rozwinąć i utrzymać zespołu programistów z silną orientacją na jakość i z dużym doświadczeniem w posługiwaniu się dojrzałymi praktykami programistycznymi. Potrzebny był wiarygodny partner, który pomoże opracować i dostarczyć wysokiej jakości linię produktów opartą na sprzęcie nowej generacji.
W ramach kompleksowej obsługi zrealizowaliśmy z klientem dwa rozbudowane projekty. Pierwszy miał na celu dostarczenie szerokich usług programistycznych. Zaprojektowania, rozwoju i integracji z Signalling Card hardware, a także dostarczenia aplikacji oraz testów integracyjnych i walidacji. Drugi projekt zakładał zbudowanie i przeprowadzenie procesu testowego, przygotowanie dokumentacji i wsparcie w procesie certyfikacji.
1. Oprogramowanie spełniające normy wysokiego poziomu bezpieczeństwa
Cele projektu:
Co dostarczyliśmy?
Jakie były efekty projektu?
2. Testy oprogramowania spełniające najwyższe wymaganie bezpieczeństwa kolei SIL-4
Co dostarczyliśmy?
Produkt uzyskał certyfikację TÜV SÜD, a proces testowy został pozytywnie zweryfikowany i zaakceptowany przez jednostkę certyfikującą.
Pomogliśmy klientowi przejść przez proces certyfikacji i wprowadzić produkt na rynek.
Od kiedy nasz zespół odciążył pracowników Voestalpine, mogli oni skoncentrować swoje siły na realizacji innych zadań. Ponadto klient skorzystał z rozwiązania skalowalnych zasobów na żądanie, czego efektem była optymalizacja kosztów w procesie tworzenia oprogramowania. Co ważne, po 6 miesiącach od rozpoczęcia współpracy nad oprogramowaniem wbudowanym (embedded system) zostaliśmy zaproszeni do rozszerzenia projektu w zakresie walidacji rozwiązań i rozwoju aplikacji (dodatkowe 3 HC).
Po zakończeniu projektu Voestalpine posiada wysokiej jakości oprogramowanie zgodne z normami CENELEC SIL-3 i SIL-4, które spełnia wysokie wymagania co do funkcjonalności i bezpieczeństwa dla systemów kontroli zajętości odcinków torów kolejowych.
Na zakończenie wsparliśmy Voestalpine w procesie certyfikacji. Reprezentowaliśmy klienta w zakresie procesu testowego przed jednostką certyfikującą: TÜV SÜD i wspieramy zespół Voestalpine nieprzerwanie od 2015 roku.
„Solwit S.A. był odpowiedzialny za wykonanie części oprogramowania embedded dla systemu, zgodnie z rygorami branżowych norm kolejowych, oraz zapewnienie jakości oprogramowania w zautomatyzowanym środowisku testowym. Dziś system UniAC(2) jest wdrażany u operatorów linii kolejowych na całym świecie zapewniając zgodne z normami bezpieczeństwo ruchu szynowego. Obecnie Solwit, jako stały partner Voestalpine SIGNALING, uczestniczy w procesach dalszego utrzymania i rozwoju systemu, jednocześnie stanowiąc wsparcie w dostosowywaniu rozwiązania do wymagań poszczególnych rynków docelowych.”
Przemysław Wołoszyk, dyrektor ds. rozwoju, Voestalpine SIGNALING Sopot Sp. z o.o.
Normy przemysłu kolejowego: CENELEC SIL4 i norm ISO 50126, ISO 50128, ISO 50129, ISO 50159, redundancja, MISRA C 2012, modelowanie UML, rodzina PIC32 uC CAN, SPI, Ethernet, EtherCAT.
Narzędzia
SVN, Redmine, Enterprise Architect, MPLAB X IDE, Pc-Lint, Cppcheck, Code collaborator, Gerrit, Vera++, Uncrustify, Jira, Redmine, Jenkins
Języki programowania
C, C#, .NET, ASM, PIC32, ARM
Środowisko CI
Jenkins, Unity, dedykowany model walidacji, wyposażenie sieciowe oraz urządzenia wbudowane + elementy infrastruktury kolejowej
Dokumentacja testowa zgodna z IEEE 20119
Model rozliczeniowy
Time & Material
Metodyka
V-Model
Kontakt:
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat naszej oferty lub jesteś zainteresowany współpracą, skontaktuj się z nami!
Solwit S.A.
Adres: Azymutalna 11, 80-298 Gdańsk
E-mail: [email protected]
Biuro karier: [email protected]
Tel: +48 58 770 34 92
KRS: 0000393016,
Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
NIP: 5842721091
REGON: 221488370
Kapitał zakładowy: 455 647,60 zł PLN
Obserwuj nas: