TABLE OF CONTENTS:
Żyjemy w czasach, w których otoczenie zmienia się dynamicznie, dlatego aby nie zostać w tyle biznes również musi się prężnie rozwijać. Jednym z kierunków rozwoju przedsiębiorstw jest inwestowanie w systemy informatyczne, które znacząco wpływają na efektywność prowadzonych przez firmę działań. Dedykowane oprogramowanie jest kosztowne, dlatego przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu projektu warto zadbać o odpowiedni dobór narzędzi i technologii, które będą w stanie sprostać stawianym przed nim wymaganiom. Jednym z wyborów, który warto rozważyć, jest platforma .NET, stworzona przez firmę Microsoft.
Zapraszamy do przeczytania tekstu, w którym z punktu widzenia doświadczonych programistów aplikacji webowych i mobilnych wskazujemy jej zalety i przykłady wykorzystania.
Myśląc o .NET, możemy pamiętać starą, ociężałą, zamkniętą na modyfikacje technologię, która pozwalała tylko na tworzenie programów okienkowych dla systemu operacyjnego Microsoft Windows. Toporne wręcz tworzenie interfejsu graficznego przy wykorzystaniu WinAPI oraz naszpikowany nieszablonowymi rozwiązaniami .NET Framework sprawiły, że klienci nie chcieli tworzyć aplikacji biznesowych w języku C#. Pod koniec 2014 roku firma Microsoft ogłosiła następcę .NET Framework, czyli .NET Core, którego źródła zostały udostępnione społeczności. Po 6 latach nazwa .NET Core została skrócona do .NET, a numerowanie rozpoczęto od wersji 5, by uniknąć pomyłki z .NET Framework i starymi wersjami .NET Core.
Obecnie .NET to opensource’owa platforma do tworzenia różnych rodzajów aplikacji. Co ważne i godne podkreślenia – nie jest ona związana z żadnym językiem programowania, a rozwiązania mogą być pisane w jednym z wielu wspieranych języków takich jak C++/CLI, C#, F#, J#, Delphi 8 dla .NET czy Visual Basic .NET. .NET jest platformą darmową, rozwijaną przez zaangażowaną społeczność, co daje wręcz nieograniczone pole do jej rozwoju.
Dlaczego podczas developmentu aplikacji warto postawić właśnie na .NET?
Platforma .NET pozwala tworzyć oprogramowanie przeznaczone na różne systemy operacyjne takie jak Windows, Linux czy macOS. Dzięki wsparciu różnych architektur aplikacje napisane w .NET można bez problemu uruchomić na klasycznych komputerach, urządzeniach mobilnych, serwerach, konsolach XBOX czy mikrokomputerach takich jak RaspberryPi, bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Dzieje się tak ponieważ, publikując naszą aplikację, możemy dołączyć do niej całe środowisko uruchomieniowe. Platforma .NET dobrze współpracuje również z rozwiązaniami chmurowymi oraz technologiami konteneryzacji. Pozwala na tworzenie aplikacji przenośnych i wieloplatformowych, mogących działać na różnych urządzeniach. Jest to niezwykle przydatne w dzisiejszym zróżnicowanym ekosystemie IT.
NET to całe morze możliwości – korzystając z tej platformy, jesteśmy w stanie stworzyć aplikację webową, okienkową, chmurową, mobilną, a także grę.
Dodatkowo chcemy, aby te technologie były nieustannie i szybko rozwijane, aktualizowane, a także bezpieczne dla użytkowników. Wszystkie te aspekty zaopiekowane są przez ogromną społeczność platformy .NET, która rozwija ją, tworząc nowe narzędzia i biblioteki, a także sprawdza pod kątem luk bezpieczeństwa. Dodatkowo społeczność ma też możliwość wpływania na kierunek rozwoju platformy poprzez oddawanie głosów na najbardziej pożądane funkcjonalności, które powinny być do niej dodane. Jednocześnie nad całym projektem czuwa korporacja Microsoft, która zapewnia stabilny rozwój rdzenia tej technologii, wydając wersje LTS (long term support). Firma wspiera społeczność od strony merytorycznej, poprzez pomoc w rozwiązywaniu problemów użytkowników oraz informowaniu o dobrych praktykach. Dzięki takiemu podejściu mamy pewność, że rozwiązania, których użyjemy w naszych aplikacjach, będą działały przez lata bez konieczności przepisywania kodu źródłowego, co jest niezwykle istotne z biznesowego punktu widzenia. Modernizacja aplikacji czy dług technologiczny zawsze są dużym wyzwaniem.
Platforma .NET dostarcza wiele gotowych bibliotek zawierających metody i narzędzia, które w łatwy sposób można zintegrować z wytwarzanym oprogramowaniem. Biblioteki te znacznie ułatwiają rozwijanie aplikacji i eliminują konieczność pisania kodu od zera, rozwiązując niejeden skomplikowany problem (o przykładach można napisać zupełnie nowy artykuł) i oszczędzając w ten sposób cenne zasoby, czyli czas i pieniądze. Gotowe rozwiązania, o których mowa, są w środowisku .NET bardzo często darmowe, przetestowane i zoptymalizowane pod kątem wydajności.
Warto wspomnieć tutaj również, że platforma pozwala wykorzystywać w jednym projekcie biblioteki napisane w różnych językach wchodzących w skład rodziny .NET. Nie bez przyczyny mówi się że .NET to wiele języków działających na jednej platformie. Bez względu na to jaki język programowania wybierzemy, w procesie kompilacji nasz kod zostanie przetłumaczony do języka wspólnego IL (Intermediate Language), który jest następnie wykonywany przez środowisko uruchomieniowe CLR (Common Language Runtime). Jest to duża zaleta platformy ponieważ pozwala wykorzystywać największe zalety poszczególnych języków programowania w ramach jednego projektu. Przykładowo – cały system może być pisany w języku C#, ale moduł wykorzystujący machine learning można stworzyć w języku Python, który daje póki co najwięcej możliwości w tym zakresie. Dodatkowo dzięki elastyczności technologicznej zespół programistów biorący udział w projekcie może być bardzo różnorodny, a to pozwala tworzyć oprogramowanie bardziej spasowane pod potrzeby klienta. Ostatnią zaletą wynikającą z różnorodności jest ogromna baza bibliotek napisanych w wielu językach, które możemy wykorzystać w naszym projekcie. Nie jesteśmy więc ograniczeni do jednego języka, a to pozwala na integrację w danym projekcie z różnymi systemami zewnętrznymi.
Oprócz bibliotek środowisko .NET umożliwia zastosowanie wielu wzorców projektowych, które opisują rozwiązania najbardziej popularnych i znanych problemów programistycznych. Dzięki temu, tworząc oprogramowanie, można położyć większy nacisk na problemy biznesowe klienta, oddzielając od nich aspekty technologiczne. Zastosowanie wzorców projektowych pozwala pisać wysokiej jakości kod, co przekłada się na łatwiejsze, szybsze i tańsze dodawanie nowych funkcjonalności.
Tworząc rozbudowane systemy, mamy w pamięci, że liczba obsługiwanych użytkowników często rośnie z czasem. Wzrost popularności aplikacji nie powinien powodować spadku jej wydajności. Technologia .NET znana jest z wysokiej skalowalności, a jej architektura oraz narzędzia zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić tworzenie aplikacji wysokiej jakości. W tym celu stosowana jest kompilacja AoT (ahead of time) oraz JiT (just in time), które pozwalają lepiej optymalizować kod podczas kompilacji i w czasie rzeczywistym podczas działania programu (np. poprzez inlining oraz loop unrolling). Platforma .NET oferuje również zaawansowane mechanizmy asynchroniczności, wielowątkowości i zarządzania pamięcią. Pozwala w ten sposób lepiej wykorzystać wszystkie zasoby procesora oraz łatwiej unikać błędów takich jak np. wycieki pamięci.
Środowisko .NET umożliwia tworzenie aplikacji rozproszonych, działających na wielu serwerach np. w architekturze mikroserwisów, oraz dobrze integruje się z rozwiązaniami chmurowymi, dając możliwość elastycznego skalowania w miarę wzrostu obciążenia. Warto zaznaczyć, że wydajność i skalowalność aplikacji zależy także od jakości projektowania, implementacji i optymalizacji kodu, co wymaga doświadczenia oraz właściwego podejścia programistycznego. Odpowiednia wiedza połączona z solidnymi narzędziami i mechanizmami dostarczonymi przez środowisko .NET pozwala tworzyć aplikacje wysokiej jakości charakteryzujące się świetną wydajnością i skalowalnością.
Wybór wiodącej technologii do projektu informatycznego jest kluczową decyzją, która buduje jej sukces. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić możliwości danego rozwiązania, rozważając przy tym wszystkie za i przeciw.
Programiści .NET ze względu na bardzo zamknięte środowisko, kiedyś ograniczali się głównie do znajomości samego C#, SQL-a oraz głębiej sięgali w konfigurację Windowsa. Obecnie, ze względu na zakres możliwości platformy .NET, nie są przywiązani do jednego frameworka i konkretnych typów aplikacji – ich umiejętności są o wiele większe i potrafią bardzo dobrze dobrać sposób rozwiązania do danego typu problemu ze względu na wszechstronność używanych technologii.
Platforma .NET ma wiele zalet, takich jak wieloplatformowość, skalowalność, wysoka wydajność, wsparcie dla wielu języków oraz bogaty wybór narzędzi i gotowych rozwiązań, które można wykorzystać przy tworzeniu własnego oprogramowania. To wszystko sprawia, że jest to doskonały wybór dla firm, które chcą rozwijać swój biznes, kładąc duży nacisk na jakość i innowacyjność rozwiązań. Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności, technologia .NET może przynieść korzyści w postaci zwiększenia konkurencyjności, poprawy efektywności i zwiększenia zadowolenia klientów. Wszystko to sprawia, że warto rozważyć platformę .NET jako fundament swoich przyszłych projektów informatycznych.