TABLE OF CONTENTS:
W dzisiejszych czasach coraz więcej sektorów korzysta z ogromnych możliwości, jakie daje odpowiednie przetwarzanie danych. Jednym z nich jest branża medyczna, która codziennie generuje ogromne ilości informacji na temat pacjentów, chorób, leków i wielu innych czynników. To daje duże możliwości rozwoju w zakresie Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things), który wkrótce może zrewolucjonizować tę dziedzinę.
Jako doświadczony dostawca usług IT, obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania technologią IoT w medycynie. Jeśli zastanawiasz się, jak IoT może być wykorzystywane w tym sektorze oraz jakie szanse i zagrożenia ze sobą niesie — przeczytaj ten wpis. Przedstawimy tu konkretne przykłady oraz rozwiązania, które mogą być inspiracją do rozwoju Twojego biznesu!
W ostatnich latach obserwujemy duży rozwój technologii w branży medycznej. Nie bez znaczenia była tu oczywiście pandemia Covid-19, która przyspieszyła chociażby rozwój telemedycyny. Aby uniknąć ryzyka zakażenia, lekarze zaczęli łączyć się z pacjentami za pomocą wideokonferencji, powszechne stały się także eRecepty. Rozwój w tej dziedzinie sprawił, że zarówno lekarze, jak i pacjenci nabrali większego zaufania do innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
Kolejnym rewolucyjnym krokiem w rozwoju technologii w służbie zdrowia może być wdrażanie rozwiązań IoMT (tzw. Internet Rzeczy Medycznych), które pomagają monitorować, gromadzić i analizować dane pacjentów w czasie rzeczywistym. Taki kierunek potwierdzają również liczne prognozy i badania rynkowe. Przykładowo, MarketsandMarkets Research przewiduje, że wielkość globalnego rynku IoT w medycynie ma wzrosnąć z 72,5 miliarda dolarów w 2020 roku do 188,2 miliarda dolarów do 2025 roku.
Internet Rzeczy Medycznych (IoMT, w j. angielskim znany jako Internet of Medical Things lub Internet of Healthcare Things) to ekosystem podłączonych do internetu inteligentnych urządzeń medycznych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych połączonych ze sobą w celu zbierania, przetwarzania, wymiany i analizowania danych, a następnie wykonania określonych czynności w czasie rzeczywistym. Takimi urządzeniami mogą być na przykład inteligentne glukometry termometry, inhalatory czy ciśnieniomierze.
A jeśli chcesz przeczytać o tym, czym jest IoT, sprawdź artykuł: Jak IoT zmienia świat – czyli przyszłość Internetu Rzeczy.
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, urządzenia IoT są w stanie gromadzić i przetwarzać ogromne ilości danych o pacjentach. Następnie, mogą komunikować się ze sobą i wymieniać danymi, a w niektórych przypadkach nawet podejmować ważne działania, które w porę udzielą pomocy, a czasem nawet uratują życie.
Zarówno firmy medyczne, jak i pacjenci chętnie inwestują w IoT, ponieważ technologia ta pozwala monitorować stan zdrowia w czasie rzeczywistym i w razie potrzeby szybko skonsultować wyniki z lekarzem. Może to zapobiec rozwojowi poważnych chorób i szybko reagować na ewentualne nieprawidłowości.
Rozwiązania IoT w medycynie sprawiają, że diagnozy są szybsze i bardziej skuteczne. Co więcej, pomagają one pacjentom przestrzegać planów leczenia, a lekarzom uzyskać więcej danych na temat pacjentów. Dzięki temu mogą podejmować bardziej świadome, oparte na danych decyzje dotyczące dalszego leczenia.
Dzięki technologii takiej jak chociażby nowoczesne glukometry, pacjenci są w stanie lepiej zarządzać swoją chorobą. Co więcej, mogą zostać szybciej obsłużeni, dostają bardziej dokładne diagnozy, a dodatkowo mogą rzadziej pojawiać się osobiście w placówkach medycznych, co wpływa na ich komfort i samopoczucie.
Zazwyczaj samodzielne przetwarzanie różnego rodzaju informacji na temat pacjentów jest bardzo długotrwałym procesem. Urządzenia IoT przesyłają dane bezpośrednio i natychmiastowo do bazy danych w chmurze, a następnie mogą analizować te informacje i generować raporty pomagające lepiej zrozumieć, w jakim stanie jest pacjent. To pomaga w lepszym podejmowaniu świadomych decyzji i zapewnianiu lepszej opieki pacjentom.
Dzięki możliwości korzystania z rozwiązań IoT bez konieczności przebywania w szpitalu czy innej placówce medycznej, dane na temat zdrowia pacjentów są stale monitorowane. To redukuje liczbę wizyt u lekarza, oznacza mniej pobytów w szpitalu, a także obniża liczbę ponownych hospitalizacji. Co więcej, małe urządzenia IoMT są zazwyczaj dużo tańsze od profesjonalnego sprzętu medycznego. Nie oznacza to jednak, że są gorszej jakości — po prostu są mniej rozbudowane i skoncentrowane na poszczególnych funkcjonalnościach.
Jedną z podstawowych korzyści wynikających z korzystania z nowoczesnych technologii jest ograniczenie tzw. ludzkiego błędu wynikającego, chociażby z przemęczenia, niedopatrzenia czy po prostu błędnego wyciągnięcia wniosków. To zdarza się również w medycynie, z tym że w tej dziedzinie czynnik ludzki może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Dzięki IoT w medycynie można tego uniknąć, a połączenie dokładności maszyn z wiedzą i doświadczeniem lekarzy znacznie poprawia dokładność diagnostyki.
IoT poszerza zasięg specjalistycznej opieki zdrowotnej poza placówkę opieki zdrowotnej, umożliwiając zdalną kontrolę wszczepionych urządzeń. Przykładowo, oprogramowanie do pompy insulinowej pozwala zdalnie zmodyfikować parametry bez konieczności wizyty w placówce medycznej.
Urządzenia IoT/IoTM generują, przetwarzają i analizują ogromne ilości chronionych informacji o stanie zdrowia pacjentów. Wyzwaniem jest więc stworzenie odpowiedniej polityki bezpieczeństwa oraz zapewnienie najwyższych standardów ochrony danych, aby chronić poufne dane osobowe przed oszustwami.
Aby zapewnić wydajną pracę i nieprzerwane monitorowanie stanu zdrowia pacjentów, powinna zostać zachowana pełna łączność między urządzeniami IoT w medycynie. Aby sprostać temu wyzwaniu, należy skupić się na stworzeniu sprawnej, skalowalnej i elastycznej infrastruktury sieciowej, która będzie w stanie minimalizować oraz odpowiednio działać w momencie pojawienia się problemów z połączeniem.
Korzystając z urządzeń IoT w medycynie, użytkownicy z pewnością mogą zadawać sobie pytanie na temat zakresu odpowiedzialności w przypadku ewentualnych usterek czy błędów. Obecnie istnieje szereg przepisów określających zakres odpowiedzialności poszczególnych stron, z których wynika, że za poprawne działanie urządzeń IoT odpowiada zainstalowane w nich oprogramowanie, a więc producent oprogramowania. Wartościową publikacją na ten temat jest Problem odpowiedzialności za błędy w oprogramowaniu IoT autorstwa Piotra Marciniaka.
Według najnowszego raportu Deloitte, w ponad milionie urządzeń IoT dla przedsiębiorstw i służby zdrowia, aż 98% całego ruchu w jest nieszyfrowane, a 57% urządzeń jest podatnych na ataki o średnim lub wysokim stopniu nasilenia. Jak temu sprostać? Przede wszystkim, warto korzystać z zaawansowanych systemów szyfrowania danych, o które zadbać mogą doświadczeni w tych kwestiach dostawcy rozwiązań IoT dla medycyny.
Tak jak wszystkie urządzenia, również IoT narażone są na awarie techniczne. Aby zminimalizować ryzyko ewentualnych usterek, tu również warto współpracować ze sprawdzonym partnerem technologicznym, który dba o najwyższą jakość dostarczanych usług, a w swoim portfolio ma wiele podobnych projektów i pozytywnych opinii klientów.
Tak jak wielokrotnie wspominaliśmy, IoT są w stanie generować i przetwarzać ogromne ilości danych medycznych. Związanym z tym wyzwaniem może okazać się przechowywanie tych informacji, które z pewnością nie zmieszczą się na fizycznych dyskach komputerów dostępnych w placówkach medycznych. Na szczęście, z pomocą przychodzą rozwiązania chmurowe, które są w stanie rozwiązać ten problem. Według raportu Deloitte , coraz więcej organizacji opieki zdrowotnej zaczyna zarządzać danymi pacjentów w chmurze. Co więcej, pionierskie firmy świadczące usługi opieki zdrowotnej badają nowe sposoby wykorzystania opartych na chmurze modeli HIPAA w celu usprawnienia terapii medycznych.
Poszukujesz partnera technologicznego z doświadczeniem w branży medycznej, który pomoże Ci stworzyć dedykowane rozwiązania IoT? Napisz do nas!
Nasz zespół zrealizował z sukcesem wiele projektów, takich jak budowa wbudowanego oprogramowania do inteligentnych urządzeń medycznych (m.in.pompa insulinowa czy wszczepiony defibrylator).
Wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo danych medycznych, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby dostarczany przez nas software był bezpieczny i prowadzimy szereg wysokiej jakości testów, które to weryfikują. Nasze produkty są zgodne z wymogami klasy C zawartymi w normie IEC 62304, dotyczącej oprogramowania dla urządzeń medycznych, co sprawia, że jesteśmy zaufanym i rzetelnym partnerem technologicznym, któremu możesz zaufać.