Jesteśmy świadkami rewolucji w dziedzinie sztucznej inteligencji. Naukowcy nieustannie pracują nad udoskonaleniem systemów, które mają na celu zastąpienie ludzkiego umysłu w procesach myślowych i podejmowaniu decyzji. Powrót do epoki sprzed sztucznej inteligencji wydaje się być niemożliwy.
14 listopada odbyła się konferencja „Jak sztuczna inteligencja zmieni świat?”. Spotkanie to skupiło się na tematach związanych z rewolucją społeczną, przemianami w globalnej gospodarce oraz kwestiami etycznymi i prawnymi. W panelach dyskusyjnych udział wzięli przedstawiciele świata nauk humanistycznych, prawa, ekonomii i firm technologicznych.
Podsumowania wszystkich wystąpień dokonał Leszek Pankiewicz, CEO Solwitu, a my dziś dzielimy się z Wami jego najważniejszymi wnioskami:
💡 Nowe czasy. Jesteśmy w trakcie rewolucji, z której nie do końca zdajemy sobie sprawę. Przechodzimy od świata, w którym królował człowiek, do świata, w którym człowiek i maszyna. Powstaje nowa kultura, która nie do końca jest określona moralnie i prawnie.
💡 SI jest nadal nie do końca nieodkryte. Mimo, że jest nieodłącznym elementem naszego życia, to jednak ciągle się jej uczymy.
💡 SI daje przewagę konkurencyjną. Wbrew pozorom niewiele firm ją dziś stosuje, jednak te, które z niej korzystają mają silniejszą pozycję na rynku
💡 SI tworzy i udoskonala. Z jednej strony SI kreuje nowe stanowiska pracy, np. Prompt Engineer, z drugiej strony w zakresie tworzenia tekstów i multimediów staje się coraz bardziej popularna. Może być uzupełnieniem pracy nowoczesnego twórcy.
💡 Transparentność SI. Z punktu widzenia prawnego ważne jest, aby dzielić się informacją, że dane materiały powstały z wykorzystaniem SI.
💡 Nasza naturalna inteligencja jest ważna. Sztuczna inteligencja rozwinęła się bardzo szybko w ostatnim roku, jednak nie powinniśmy zapominać o tym, aby trenować nie tylko algorytmy, ale też własne umiejętności i doceniać naszą wrodzoną inteligencję.
Oglądając wystąpienia poszczególnych ekspertów w głowie pojawiały się kolejne pytania: Czy możemy zatrzymać rozwój sztucznej inteligencji? Odpowiedź jest prosta, NIE. Czy ludzkość zmierza ku upadkowi? Czy sztuczna inteligencja to bardziej szansa, czy zagrożenie? Na te pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Dlatego też biorąc pod uwagę te konteksty, nasz CEO radzi: chwytajcie dzień (Carpe diem)!
Konferencja była prawdziwym źródłem wiedzy i opinii ekspertów. Pokazała też, jak sztuczna inteligencja wpływa na różne dziedziny naszego życia. Dziękujemy za zaproszenie prof. Januszowi Rachoniowi.