Autorka: Paulina Hinz, Specjalistka ds. szkoleń
Jakie możliwości szkoleniowe daje Solwit? Które szkolenia były najpopularniejsze w Solwicie w 2022 roku? Co to jest SAR i dlaczego każdy z #solwitteam (mamy nadzieję!) zna ten skrót? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do czytania!
Nie bez powodu rozwój jest w czołówce wszelkich badań związanych ze środowiskiem pracy. Pojawia się w nich jako jeden z głównych motywatorów, a jego wsparcie to bardzo pożądany benefit. Potwierdza to m.in. branżowe badanie Bulldogjob z 2022 roku, gdzie połowa ankietowanych wskazała „szkolenia i kursy zawodowe” jako najważniejszy benefit (wyżej była tylko opieka medyczna).
W Solwicie wspieramy rozwój pracowników różnymi narzędziami, a głównym jest Solwitowa Akademia Rozwoju (SAR), w ramach której obecnie 21 aktywnych Trenerów realizuje szkolenia związane z IT. Są to szkolenia otwarte, bezpłatne i dostępne dla wszystkich pracowników. To przestrzeń nie tylko do dzielenia się wiedzą i jej pozyskiwania, ale też sprawdzenie siebie w roli trenera. To świetna okazja do nabycia przydatnych umiejętności, związanych z przemawianiem i prezentowaniem treści, oraz dzieleniem się wiedzą.
W 2022 roku w ramach SAR odbyło się 48 szkoleń i 32 lightning talki. Ta druga forma, być może mniej znana, to w naszym rozumieniu krótkie prelekcje o konkretnych rozwiązaniach czy nowinkach technologicznych. Oprócz liczby spotkań, cieszą nas również bardzo wysokie oceny ich zawartości, które niezmiennie utrzymują się powyżej 4. w skali do 5. W tym roku najpopularniejsze szkolenie, które zorganizowaliśmy kilkukrotnie, odkrywało przed uczestnikami tajniki programowania w Pythonie. Ten temat cieszył się też rekordową frekwencją podczas Lightning Talków. W ramach tej inicjatywy sporo czasu spędziliśmy również na dyskusjach związanych z nowinkami i trendami w embedded.
Podczas rocznego podsumowania, które odbyło się 12. stycznia, wyróżniliśmy 6. najaktywniejszych Trenerów. Przy okazji ponownie – wielkie podziękowania i gratulacje – jesteście wielcy! Nasi Trenerzy mogą liczyć na aktywne wsparcie dedykowanej osoby z działu HR podczas całego procesu tworzenia szkolenia. W razie potrzeby organizowane są też konsultacje z innymi prowadzącymi.
W ramach Akademii wspieramy też doskonalenie języka angielskiego, niezbędnego narzędzia w branży IT. Mamy obecnie dwie możliwości – naukę online w kameralnych grupach oraz dofinansowanie do indywidualnego korzystania ze specjalistycznej platformy.
Doskonalenie siebie i zdobywanie nowych umiejętności jest dla wielu z nas paliwem do działania, dlatego też praca nad ofertą benefitową w tym aspekcie jest dla nas bardzo ważna. Liczymy na to, że rok 2023 będzie co najmniej tak owocny jak poprzedni. Tego życzymy również Wam!
Paulina Hinz jest częścią naszego zespołu HR od 4 lat, obecnie głównie zajmuje się organizacją szkoleń i eventów, wcześniej związana również z rekrutacją specjalistów IT. Obszarem jej zainteresowań są przede wszystkim relacje międzyludzkie i komunikacja.