TABLE OF CONTENTS:
Autorka: Joanna Żerańska-Leska, Channel & Partner Marketing Manager
W praktycznym, algorytmicznym świecie inżynierów, wszelkie elementy niezwiązane z wytwarzaniem produktu mogą wydawać się nadmiarowym dodatkiem, mniej lub bardziej wpływającym na codzienną pracę w firmie. Wszyscy rozumiemy, jakie korzyści wynikają z działalności obszarów HR, lub marketingu. A jakie korzyści, z punktu widzenia inżyniera, przynosi fakt, że firma stosuje polityki społecznej odpowiedzialności biznesu?
CSR to podejście, wg którego celem przedsiębiorstwa nie jest wyłącznie zarabianie, ale przede wszystkim, wywieranie pozytywnego wpływu – globalnie oraz na bliskie otoczenie. To sposób, w jaki firma generuje zyski i w jaki myśli o swoich partnerach, pracownikach, interesariuszach i całym środowisku biznesowym.
Ten w/w pozytywny wpływ może mieć różnorodny charakter: możemy wytwarzać technologie, które zmieniają świat (i w ten sposób zarabiać), możemy pomóc rozwijać się miejscu, w którym istnieje firma (przez tworzenie miejsc pracy), możemy wpływać na środowisko naturalne, rekompensując ślad, jaki chcąc nie chcąc wywieramy, możemy także wspierać społeczność lokalną, dzieląc się zyskami w postaci np. działań charytatywnych lub sponsorskich.
Prowadzi otwartą komunikację i ujawnia wiele informacji na swój temat. Można więc dowiedzieć się, jak wygląda jej system zarządzania, jak wygląda ścieżka rozwoju, a nawet jakie są nakłady na szkolenia i rozwój pracowników. Można także sprawdzić, z jakimi organizacjami firma współpracuje, jakich ma klientów, jakie kompetencje rozwija, jakim poddaje się audytom i jakie są ich efekty. Żeby dobrze poznać firmę, warto przeczytać jej raport CSR.
Działanie w duchu CSR oznacza świadome, metodyczne budowanie etycznej organizacji. Wszędzie tam, gdzie mogą wystąpić ryzyka działań niejednoznacznych, nieuczciwych, firma wprowadza procesy, które mają na celu mitygację tych ryzyk. Istnieję więc opisane procedury działania, które np. zapobiegają mobbingowi w pracy, nieuczciwej konkurencji, łapówkarstwu i szarej strefie.
Partnerstwo to taki stan, w którym obowiązuje równość stron i dążenie do tego, aby każda z nich odniosła korzyści.
Z punktu widzenia odpowiedzialnego przedsiębiorstwa, pracownicy są takim samym partnerem jak np. klienci lub akcjonariusze. Firma dba o ich rozwój zawodowy i etyczne traktowanie, ale także o ich szeroko pojęty dobrobostan. W takich firmach wspiera się więc pasje pracowników i zwraca uwagę na ich potrzeby. Wspierane są kółka hobbistyczne i sportowe, realizowany jest wolontariat, obowiązuje szacunek dla czasu prywatnego, a troska firmy obejmuje całe rodziny pracowników. Tego typu działania są traktowane jako standard, must-have, oczywisty element rzeczywistości firmowej. Jeśli dodamy do tego kulturę wartości, otwartą komunikację i procedury zapobiegające nadużyciom, oraz działania z obszaru HR i EB, powstaje przyjazne, sprzyjające rozwojowi miejsce pracy, w którym można znaleźć przyjaciół, a praca przestaje być tylko wykonywaniem obowiązków.
Oto 5 powodów, dla których warto zainteresować się działaniami CSR firmy: