Autor: Michał Zaczyński, Test Automation Domain Expert
Tegoroczna edycja największej testerskiej konferencji w Europie EuroSTAR odbyła się pod hasłem „Software development is a social activity”. Motyw przewodni regularnie przewijał się podczas wykładów i warsztatów, które tym razem mniej dotykały ściśle technicznych aspektów testowania, a koncentrowały się na miękkich obszarach codziennej pracy. Zebrałem dla Was kilka swoich spostrzeżeń, podsumowujących to wydarzenie z perspektywy osoby zarządzającej zespołami QA, ale i testera-praktyka.
Michael Bolton wziął na warsztat metryki testowe. Uczestnicy przekonali się, że nawet najbardziej wymyślne i dokładne metryki, jeśli zostaną podane bez odpowiedniego kontekstu i wytłumaczenia, są niczym innym jak nic niemówiącym zbiorem liczb. Metryki powinny stanowić tylko formę przekazu informacji do osób decyzyjnych oraz być odpowiedzią na pytania i wątpliwości managementu, jednak ich zbieranie nie powinno być celem samym w sobie.
Bardzo ciekawy wykład poprowadził Andrew Brown, który na przykładzie katastrofy morskiej pokazał, do czego prowadzi „widzenie tunelowe”, czyli kontynuowanie planu pomimo zmiany warunków i otoczenia. Czasem plan po prostu trzeba zmienić, a w niektórych przypadkach również zrewidować cele, w jego ramach założone. Taka sytuacja nie jest porażką. To dostosowywanie się do zmieniającego się otoczenia biznesowego – takie sytuacje napotykamy praktycznie codziennie w świecie projektów IT.
Rob Lambert w swoim wystąpieniu przedstawił 10 najważniejszych zachowań, na które trzeba zwrócić uwagę podczas pracy w zespole. Gdyby spróbować wybrać jedno najważniejsze, to jest to zdecydowanie komunikacja. Bez niej nic nie zadziała. Komunikujmy się w jasny i zrozumiały sposób, dostosowując styl do sytuacji, w której się znajdujemy. Tylko i aż tyle.
Thomas Shipley pokazał, jak odpowiednio zastosowana perswazja (czasem na granicy manipulacji) może być pomocna w otrzymaniu koniecznych informacji do kontynuowania naszej pracy. Zwrócił również uwagę, że czasem nie warto czekać na informacje czy decyzje, tylko trzeba po prostu działać, bo „o wiele łatwiej jest przeprosić niż dostać pozwolenie”.
Warto również wspomnieć o ciekawym, poprowadzonym w genialny sposób wykładzie Jo Dalton, która na wesoło, poruszyła bardzo ważny aspekt cyberbezpieczeństwa zabawek dla dorosłych. Nie wchodząc w szczegóły, warto zapamiętać, żeby przy ich zakupie nie kierować się tylko ich bezpieczeństwem dla naszego zdrowia, ale również bezpieczeństwem w kontekście potencjalnego wycieku danych takich jak zdjęcia, filmy czy dźwięki. To się zdarza i wcale nie należy do rzadkości.
Koniecznie trzeba wspomnieć o otwierającym wykładzie wygłoszonym przez Isabel Evans, która, bazując na historii artystów z XVII i XIX wieku, wyjaśniała, że nie powinniśmy szukać wyjątkowych osób – geniuszy do swoich zespołów. Każdy z nas jest inny, ma swoje indywidualne cechy i jest ekspertem w swojej dziedzinie. I właśnie dopiero zespół zbudowany z osób całkowicie różnych staje się genialny. Różnorodność daje siłę i buduje przewagę całego zespołu.
Nie sposób opowiedzieć o wszystkich wystąpieniach, bo przez 3 dni wysłuchałem kilkunastu wartościowych punktów widzenia, więc wybrałem dla was te, które zainteresowały mnie najbardziej. Całość mógłbym podsumować zdaniem wypowiedzianym przez przewodniczącego konferencji Kristoffera Nordstroma – „It is all about people”.
Michał Zaczyński – z Solwitem związany od ponad 10 lat. Tester z krwi i kości – jego doświadczenie obejmuje działania Quality Assurance, pracę z normami IEEE/ISO i nadzór nad projektami testowymi. Wierzy, że na dobrego specjalistę składa się wiedza praktyczna poparta znajomością części teoretycznej, doprawiona kroplą “tego czegoś”, co po prostu trzeba mieć.