TABLE OF CONTENTS:
Systemy IoT są dziś powszechnie stosowane w motoryzacji, służbie zdrowia, przemyśle, jak i w naszym życiu codziennym. Jeśli wchodzisz na wyższy poziom w rozwoju swojej firmy i poważnie rozważasz inwestycję w implementację rozwiązań IoT, powinieneś wnikliwie przeczytać ten artykuł.
Jak wybrać właściwego partnera technologicznego? Na co możesz liczyć we współpracy z firmą wyspecjalizowaną w tworzeniu rozwiązań IoT? Wreszcie – jak stworzyć cyberbezpieczne i dopasowane do potrzeb produkty wyposażone w technologię IoT? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Jak podaje McKinsey Digital, co sekundę 127 urządzeń po raz pierwszy łączy się z Internetem. Przewiduje się, że do 2030 roku łączna liczba podłączonych urządzeń osiągnie nawet około 50 miliardów (Statista). Śledząc takie prognozy, trudno wątpić, że technologia IoT (Internet rzeczy, ang. Internet of Things) będzie rozwijać się bardzo dynamicznie. Widać to również w zachowaniu firm, które coraz chętniej podejmują decyzję o inwestycji w Internet of Things i przekształceniu swojego produktu w produkt smart. Motywują do tego także wszystkie płynące z tego korzyści – redukcja kosztów, zwiększenie innowacyjności, możliwość pozyskiwania cennych danych i szczegółowych raportów.
Jednak, aby móc to osiągnąć, dobrze jest znaleźć właściwego partnera technologicznego. Takiego, który nie tylko dostarczy rozwiązanie w postaci wysokiej jakości produktu, ale będzie potrafił idealnie zaspokoić potrzeby Twoich klientów.
Ofert współpracy w zakresie wyposażenia produktów w rozwiązania IoT na rynku znaleźć możemy naprawdę wiele i wybór może być niezwykle trudny. Zwłaszcza, że kryteriów, które warto wziąć pod uwagę, też jest sporo. O czym jednak szczególnie warto pamiętać podczas podejmowania decyzji o współpracy z dostawcą rozwiązań IoT?
Po pierwsze i dość oczywiste – wiedza i doświadczenie. Dobry partner powinien zapewnić zespół specjalistów, którzy posiadają nie tylko wiedzę w zakresie implementacji IoT, ale także doświadczenie w tym obszarze.
Partner powinien także sam zaproponować najlepsze, dedykowane rozwiązanie IoT na podstawie wcześniejszej analizy potrzeb. Doradztwo i elastyczne podejście są bardzo ważne – zapewnią, że inwestycja nie będzie oderwana od kontekstu, a za to idealnie wpasuje się w istniejące systemy i infrastrukturę.
Dobry partner technologiczny powinien zapewniać kompleksową i profesjonalną usługę. Co to oznacza? Ważne, aby firma, po pierwsze stworzyła oprogramowanie, zapewniła odpowiedni hardware, a następnie przetestowała zarówno software jak i urządzenie pod kątem komunikacji (czy to z aplikacją, czy bazą danych na serwerze lub w chmurze). Dodatkowym wymogiem w przypadku oprogramowania, może być konieczność jego certyfikacji. Wybierz partnera, który to potrafi.
Jeśli potencjalny partner technologiczny oferuje zapewnienie kompleksowej usługi, to możesz od niego wymagać zapewnienia odpowiedniego sprzętu i komponentów IoT. Wtedy, partner najczęściej zapewnia zaawansowane i zintegrowane z platformami IoT czujniki, które współpracować będą ze stworzonym oprogramowaniem. To właśnie dzięki nim możliwe jest zdalne sterowanie urządzeniem oraz pozyskiwanie cennych danych, które można następnie wykorzystać do zaawansowanej analityki biznesowej.
Testy to podstawa i nie można ich pomijać w procesie implementacji IoT. Warto znaleźć takiego partnera, który zapewni specjalistów, którzy przeprowadzą gruntowne testy oprogramowania. Chodzi tu o testy zarówno pod kątem funkcjonalnym jak i odporności na ataki hakerów. Pamiętaj, że Twój produkt musi być cyberbezpieczny!
Jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał IoT, nie możesz zapomnieć o infrastrukturze. Idealny partner technologiczny zapewni integrację z istniejącymi w Twojej firmie systemami i aplikacjami, połączy z urządzeniami IoT oraz skonfiguruje dostęp do nich w chmurze.
Jeśli inwestujesz w IoT, niezbędna jest chmura. Partner technologiczny powinien wesprzeć Cię w konfiguracji infrastruktury usług chmurowych i ich utrzymaniu. Dobrze, jeśli dobierze odpowiedniego dostawcę usług chmurowych do procesów stosowanych w Twojej organizacji. Jeśli istnieje taka potrzeba, powinien przeprowadzić Cię przez migrację do chmury, a także wskazać, jak pozyskiwać wartościowe dane, a następnie, jak najlepiej wykorzystać je w Twoim biznesie.
Jeśli już mowa o danych, Twój partner technologiczny powinien pokazać, jak uzyskać z nich maksimum efektów. Dobrze, jeśli skonstruuje dla Ciebie raporty w postaci przejrzystych dashboardów, które będą prezentować dane w czasie rzeczywistym. One nie tylko pozwolą Ci monitorować dane z urządzeń IoT, ale także dokonywać prognoz. Na podstawie wartościowych, przejrzystych danych podejmiesz lepsze decyzje biznesowe.
W przypadku urządzeń IoT codziennego użytku, dobrze by stworzony system był także zintegrowany z aplikacjami, takimi jak Amazon Alexa, Google Home czy IFTTT. Dzięki temu, użytkownik ma możliwość zdalnego sterowania urządzeniem, np. poprzez aplikację mobilną lub głosowo.
Jak łatwo zauważyć, podczas wyboru partnera trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów. To o czym w szczególności warto pamiętać, to kompleksowe podejście. Zwróć uwagę, czy dany software house zapewnia stworzenie oprogramowania, potrzebny hardware, w tym urządzenia IoT, a także czy jest w stanie przetestować nie tylko oprogramowanie, ale i całe urządzenie. Takie rozwiązanie będzie dla Ciebie optymalne. Ponadto, może się zdarzyć, że będziesz potrzebować certyfikacji swojego produktu lub oprogramowania. Dla właściwego partnera nie będzie to skomplikowane zadanie.
W Solwicie tworzymy i rozwijamy dedykowane rozwiązania IoT dla wielu branż – motoryzacyjnej, ochrony zdrowia i sprzętu medycznego, przemysłu oraz życia codziennego. Zapewniamy kompleksową usługę i dostosowujemy się do potrzeb danego projektu. Nasze rozwiązania są skalowalne, cyberbezpieczne i dopasowane dokładnie do potrzeb Twojego biznesu.
Mieliśmy okazję współpracować przy projektach takich jak:
W Solwicie działamy w technologiach Java, Python, Node React, C#. Platformą chmurową, którą rekomendujemy najczęściej jest Google Cloud Platform, choć działamy też na MS Azure i AWS.