Aplikacja webowa do zarządzania pracą przemysłowych drukarek 3D

dedykowana aplikacja webowa posiadająca możliwość parametryzacji wydruku 3D oraz zarządzania pracą drukarek

zwinne dostarczanie funkcjonalności oraz ciągły proces testowania

rekomendacja technologii optymalnych pod kątem działania aplikacji

dedykowana aplikacja webowa posiadająca możliwość parametryzacji wydruku 3D oraz zarządzania pracą drukarek

zwinne dostarczanie funkcjonalności oraz ciągły proces testowania

rekomendacja technologii optymalnych pod kątem działania aplikacji

Najważniejsze informacje

Klient:

BIBUS MENOS

Branża:

produkcja / manufacturing

Jeśli interesuje Cię podobne rozwiązanie

O FIRMIE

BIBUS MENOS Sp. z o.o. to polsko-szwajcarska firma sprzedażowo-produkcyjno-usługowa, która na polskim rynku obecna jest od ponad 25 lat. Holding działa na rynku europejskim oraz azjatyckim, w ponad 20 krajach. Firma posiada więc bogate doświadczenie w wielokulturowym otoczeniu. Zapewniamy kompleksową obsługę, tj. zaprojektowanie, produkcję, wdrożenie oraz serwis i gwarancję usług i produktów z zakresu m.in. pneumatyki, mechatroniki, hydrauliki siłowej czy drukarek 3D.

OPIS

Nasz klient samodzielnie opracował oprogramowanie niskopoziomowe (embedded system) niezbędne do pracy drukarki 3D. Potrzebował jednak sprawdzonego partnera w obszarze developmentu aplikacji webowych, żeby umożliwić parametryzowanie wydruków oraz sprawnie zarządzać pracą drukarek 3D.

WYZWANIE

Klient poszukiwał partnera do stworzenia oprogramowania na zamówienie do zarządzania pracą drukarek 3D.
Nasz klient chciał dostarczać urządzenia, które pod kątem wydajności i jakości zdecydowanie przewyższają drukarki 3D dostępne powszechnie w sprzedaży. Na rynku można znaleźć gotowe rozwiązania do parametryzowania druku 3D. Jednak opisywana koncepcja opierała się na dostarczeniu klientom aplikacji webowej, która nie tylko pozwala parametryzować pracę drukarki, ale także zarządzać jej zadaniami – co w przypadku druku przemysłowego stanowi znaczące usprawnienie prac.

ROZWIĄZANIE

Aplikacja webowa do parametryzowania pracy drukarki 3D i zarządzania zadaniami.

Ze względu na brak precyzyjnej specyfikacji zaczęliśmy od precyzyjnego zebrania oczekiwań wobec tworzonego oprogramowania. Ostatecznie projekt został podzielony na dwa etapy ze ściśle określonym zakresem do dostarczenia. Rozpoczęliśmy od warsztatów analitycznych, które miały na celu przygotowanie kart produktów dla każdego z elementów aplikacji na zamówienie. Były one wykorzystywane zarówno na etapie developmentu, jak i podczas odbiorów poszczególnych etapów prac. Równolegle do prac developerskich przeprowadzane były testy aplikacji.


Skład zespołu skalował się w czasie trwania projektu, żeby zoptymalizować tempo dostarczania produktu. Przez cały czas w projekcie brali udział: projekt manager, analityk biznesowy oraz tester. Zespół developerski składał się z 4 programistów oraz 1 architekta.


Co tydzień organizowane były Sprint Business Review. Klient otrzymał również dostęp do JIRA projektu, dzięki czemu miał kompletne informacje na temat postępów prac.

EFEKT

Dzięki stworzonemu przez nas oprogramowaniu, klient dysponuje dziś aplikacją webową do zarządzania pracą drukarek 3D, którą był w stanie wdrożyć na rynek bez opóźnień.

Zespół Solwit opracował i stworzył w pełni funkcjonalne webowe oprogramowanie na zamówienie do przygotowywania i parametryzacji zadań wysyłanych do drukarek 3D oraz do zarządzania tymi drukarkami w sieci lokalnej. Aplikacja jest w pełni kompatybilna z oprogramowaniem wbudowanym drukarki.

Aplikacja webowa do obsługi drukarek wraz z bazą danych została zainstalowana na serwerze klienta. Baza danych posiada funkcję przechowywania historii prac oraz historii błędów wysyłanych przez maszyny w sieci. Wszystkie zadania wysłane do maszyny wraz z plikami 3D mogą być zapisywane we wskazanym folderze na serwerze w formie spakowanych archiwów wraz z plikami informacji na temat zestawu parametrów użytych do wykonania danej pracy.

Dodatkowo oprogramowanie zapisuje nowe pliki parametrów prac, jeśli użytkownik zmodyfikuje parametry fabryczne. Ma też możliwość instalacji zarówno na serwerach Linux jak i Windows i współpracuje zarówno z Apach Web Serwer jak i IIS.

System, który zrealizowaliśmy na zamówienie klienta zawiera następujące moduły funkcjonalne:
 1. Moduł obsługi użytkowników oraz ustawień systemu – główne ustawienia konfiguracyjne systemu i zarządzanie użytkownikami.
 2. GUI – pulpit logowania, pulpit podglądu 3D, panel narzędzi do manipulacji panel edytora parametrów, panel zarządzania maszynami i kolejkowania prac, panel zarządzania użytkownikami.
 3. Moduł edytora parametrów – zapisywany do plików .json.
 4. Moduł generowania danych do wydruku na podstawie danych 3D i plików parametrów.
 5. Moduł zarządzania maszynami – wysyłanie prac do maszyn, podgląd aktualnego stanu maszyny, kolejkowanie prac, podgląd z kamery IP umieszczonej w maszynie.
 6. Baza danych – do zapisu historii wysłanych prac do maszyny wraz z ich parametrami na potrzeby modułu analitycznego z danymi typu: zużycie materiału, planowanie przeglądów technicznych na podstawie przepracowanego czasu, zapis danych użytkowników systemu i danych logowania.

Klient dzięki stworzonemu przez nas oprogramowaniu dysponuje dziś aplikacją do zarządzania pracą drukarek 3D, którą wdrożył na rynek bez opóźnień i zdobył tym samym przewagę konkurencyjną na rynku dostawców drukarek 3D.

Potrzebujesz podobnej aplikacji? Chcesz stworzyć własną w wersji mobilnej lub webowej? Poznaj historie zrealizowanych przez nas projektów dedykowanego oprogramowania na zamówienie.

Technologie

 • Angular + Three.js (do obsługi 3D),
 • .NET 6 (najnowsza wersja – .NET Core),
 • MongoDB,
 • Redis,
 • RabbitMQ,
 • Python,
 • Docker.

REFERENCJE

„Poszukiwaliśmy partnera do stworzenia dedykowanego rozwiązania do zarządzania pracą parku drukarek 3D. Zespół Solwitu profesjonalnie wywiązał się z powierzonego zadania i stworzył sprytne, modułowe oprogramowanie, które jest w pełni kompatybilne z naszym oprogramowaniem wbudowanym. Doceniamy również poziom komunikacji podczas współpracy oraz wysokie kompetencje zespołu projektowego.”

Piotr Mikulski, Kierownik działu BiR, Bibus Menos Sp. z o.o.

POZNAJ POZOSTAŁE HISTORIE SUKCESÓW NASZYCH KLIENTÓW