TABLE OF CONTENTS:
Autorka: Agnieszka Kenig-Westphal, Digital Marketing Manager
Badania firmy Gartner wskazują, że 80% dyrektorów generalnych zwiększa inwestycje w technologie cyfrowe, aby przeciwdziałać obecnej presji gospodarczej, w tym inflacji, niedoborowi talentów i ograniczeniom podaży. CTO i dyrektorzy ds. technologii będą mieli za zadanie realizować cyfrową strategię IT, co wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Przybliżymy je w tym artykule.
Ochrona danych pacjentów przed zagrożeniami związanymi z cyberbezpieczeństwem oraz zapewnienie zgodności z przepisami stanowią istotne wyzwanie. Organizacje opieki zdrowotnej muszą wprowadzać skuteczne środki bezpieczeństwa i protokoły w celu zapewnienia jak najwyższej ochrony wrażliwych informacji. Według raportu 2023 Tech Forecast by Pluralsight największe braki w umiejętnościach technologicznych dotyczą zagadnień cyberbezpieczeństwa oraz cloud computing. Inwestycje w rozwój kadry nie rosną wprost proporcjonalnie do zapotrzebowania na te umiejętności, dlatego rozwiązaniem może być skorzystanie z doświadczenia partnera technologicznego, który dysponuje zróżnicowanymi kompetencjami technologicznymi, w tym z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Transformacja cyfrowa to proces długofalowy. Większość respondentów (60%) w badaniu Deloitte stwierdziła, że ich organizacje znajdują się nie dalej niż w połowie drogi do transformacji cyfrowej. Nieco ponad połowa z nich przewiduje, że do zakończenia transformacji cyfrowej pozostały im 3 lub więcej lat. Aby zrealizować tak długofalowy projekt IT, organizacje powinny rozważyć ustalenie celów dla poszczególnych kamieni milowych w projekcie, co pozwoli na dostarczenie określonej wartości w krótkim okresie i sprawdzenie, czy są na dobrej drodze do osiągnięcia celów końcowych. Rozwiązaniem może być tworzenie MVP, które pozwala na szybszą implementację cyfrowego rozwiązania oraz możliwość ciągłego wdrażania feedbacku od użytkowników. Jest to niezmiernie ważne, bowiem aż 92% respondentów ww. badania oczekuje, że wydatki przeznaczone na transformację cyfrową poskutkują większą satysfakcją i zaangażowaniem konsumentów.
Przestarzałe systemy technologiczne i infrastruktura stanowią przeszkody w transformacji cyfrowej. Organizacje zdrowotne muszą zmodernizować swoją infrastrukturę IT i przezwyciężyć ograniczenia systemów, aby w pełni wykorzystać korzyści płynące z cyfryzacji. Przestarzała infrastruktura może być blokerem rozwoju. Według najnowszej prognozy firmy Gartner w 2023 r. światowe wydatki na IT wyniosą 4,6 bln USD, co oznacza wzrost o 5,1% w porównaniu z 2022 r. Oznacza to, że najbardziej innowacyjne firmy odpowiedzą na recesję transformacją cyfrową, która może być znaczącym akceleratorem wzrostu w trudnych czasach.
Wdrożenie transformacji cyfrowej wymaga często zmiany kultury organizacyjnej i gotowości kadry. Organizacje powinny inwestować w strategie zarządzania zmianą oraz zapewnić szkolenia, aby pracownicy zaakceptowali technologie cyfrowe i zrozumieli ich potencjalne korzyści. Oprócz strategii, ważne jest również jej poprawne wdrożenie, dlatego też firma decydująca się na przejście na rozwiązania cyfrowe powinna dysponować wykwalifikowanymi specjalistami IT mającymi doświadczenie we wdrożeniach w danej branży. Niedobór talentów jest jedną z największych przeszkód w przeprowadzeniu transformacji cyfrowej w firmach z sektora służby zdrowia. Powiększanie zespołu o wykwalifikowanych specjalistów wiąże się często z dużo większymi kosztami czasowymi i pieniężnymi niż skorzystanie z kompetencji doświadczonego partnera technologicznego.
Inicjatywy transformacji cyfrowej wiążą się z pewnymi nakładami finansowymi. Firmy z branży medycznej muszą dokładnie ocenić zwrot z inwestycji oraz opracować zrównoważone modele finansowe, aby wesprzeć strategię cyfrową. Pomysłów zazwyczaj jest wiele, jednak dużym wyzwaniem pozostaje ich priorytetyzacja i realizacja. Według badania Gartnera, najważniejsze cele dla liderów technologicznych to poprawa doskonałości operacyjnej (53%) oraz doświadczeń klientów (eng. Customer experience). Najważniejsze obszary zwiększonych inwestycji CTO w 2023 r. obejmują cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo informacji (66%), analitykę biznesową/analizę danych (55%) i platformy chmurowe (50%). Jednak tylko 32% zwiększa inwestycje w sztuczną inteligencję (AI), a 24% w hiperautomatyzację.
Firmy medyczne, aby pozostać konkurencyjne powinny inwestować w funkcjonalne i skalowalne systemy, platformy czy aplikacje wykorzystujące serwery w chmurze. Według raportu Pluralsight 75% liderów technologii buduje nowe produkty w oparciu o rozwiązania cloudowe. Jako partner dostawców takich jak AWS, Google Cloud i Microsoft, często konsultujemy i pomagamy we wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań bazujących na tych technologiach.
Konkurencja w branży medycznej staje się coraz większa. Odpowiedzią na potrzeby klienta często są innowacyjne aplikacje czy systemy. Jednak tworzenie i wdrażanie ich wymaga doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Firmy, które wygrają wyścig o uwagę konsumentów nie działają w pojedynkę. Potrzebują partnera, który ma ekspertyzę branżową, wykwalifikowanych specjalistów oraz certyfikaty potwierdzające kompetencje. Solwit jest jedną z firm wartą rozważenia w tym procesie. Nasze doświadczenie w branży medycznej obejmuje wiele realizacji, m.in. nowy interfejs aplikacji dla firmy Zyberia, system klasy safety-critical do pompy insulinowej czy aplikacja kurierska dla szpitalnego magazynu. Znamy każdy etap w procesie wytwarzania oprogramowania. Przez ponad dziesięć lat opracowaliśmy i przetestowaliśmy tysiące systemów oraz aplikacji. NNasz zespół liczy ponad 350 specjalistów: programistów, testerów i ekspertów ds. DevOps. To dzięki nim możemy świadczyć usługi na najwyższym poziomie, dostosowując się do indywidualnych potrzeb klientów.
Agnieszka Kenig-Westphal
Digital Marketing Manager w Solwicie. Z marketingiem związana od ponad 11 lat, współpracowała zarówno z korporacjami, jak i szybko rosnącymi firmami z sektora nowoczesnych technologii. Prywatnie fanka i organizatorka podróży oraz miłośniczka zagadnień związanych z futurologią.